23 Kasım 2009 Pazartesi

Usta Asker Ve Acemi Er
acemi er statüsünde yer alarak, temel askeri teknikler ve usuller hakkında eğitim göreceğiniz süre de askerliğinizin en hareketli ve aslında psikolojik açıdan en zor günlerinizi geçireceğiniz dönem. Ama şunu belirtmek istiyorum acemi askerlik döneminde kurulan dostluklar inanın ömür boyu unutulmaz. Daha birkaç günlük bir beraberliğiniz olduğu halde neredeyse tüm özelinizi paylaşacağınız dostlarınız oluyor.

Tabi şunu hemen belirteyim ülkenin dört bir yanından bir sürü insanın bir araya geldiği asker ocağında, kendinize dikkat edin. Sağlam olarak gördüğünüz insanlarla muhabbet kurun. Kimseye borç para vermeyin. Kimseye eşyalarınızı kullandırtmayın. Paranızı saklamak için boyna asılan para kesesi alın. İlk günlerde önce etrafınızı gözleyin ne olup ne bitiyor ona bakın. Her şeye burnunuzu sokmayın ( zaten her şeyi yeri gelince öğreneceksiniz ).

Acemi erlik döneminizde size üstlerinize itaat etmek, düzenli ve temiz yaşamak başta olmak üzere; Temel askerlik kurallar olan rahat, hazır ol, selam verme aynı anda ve toplu şekilde hareket edebilme, yürüyüşler, marşlar, Tüfekli ve tüfeksiz hareketler, tek er muarebe eğitimi, nişan alma ve tüfek kullana bilmek gibi çeşitli konularla askerliğe mesleği öğretilecek. Şunu da belirteyim Yemin etmeden önce asker sayılmıyorsunuz desek yeri var
Acemilik döneminiz bitti dağıtım oldunuz ve yeni birliklerinize gittiniz. Artık usta asker siniz bu ne demek, çok büyük bir şey mi odu? Hayır tabi ki artık görev alacaksınız ve görevinizi hatasız yerine getirmeye çalışacaksınız. Usta birliğinizde ihtiyaca göre istihdam edileceksiniz. Artık bir aksilik çıkmazsa askerliğinizi burada bitirerek teskere almak için gün sayacaksınız.

Usta birliğinize gidince ilk günlerde yine acemilik çekeceksiniz ama kısa sürede insan alışıyor. Acemilik dönemi değil. Çünkü artı kafanız boş değil birçok şeyi biliyorsunuz ve bir çok şeyin eğitimini gördünüz. Artık hayırlısı acı tatlı bir çok anı sizi bekliyor.

Hiç yorum yok: